MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Fåtölj 14965419
nr 1496 5419
Bruno Mathsson
(1907-1988), Sverige
Fåtölj, "Pernilla", Dux. Stomme av bok. Svart läderklädsel. Märkt
Kondition: slitage, skador
Bruno Mathsson, född 1907 i Värnamo, död 1988 i Värnamo, svensk möbelformgivare och arkitekt.
Utrop:
10.000 kr
Såld:
8.000 kr
måndag 17 oktober 2022
kl 19:28:34
17/10 18:41:55
Bruno Mathsson
Läs mer om Bruno Mathsson